rzeczyznatury.pl

rzeczyznatury.pl – zdrowie, dziecko, uroda, zakupy

Sylwester z psem
Lifestyle

Sylwester z psem – jak się przygotować?

Sylwestrowa noc potrafi przysporzyć psu dużej dawki stresu. Choć dla ludzi jest to jedna z najfajniejszych chwil w całym roku, zwierzęta przeżywają ją zupełnie odwrotnie. Behawioryści twierdzą, że odgłosy fajerwerków są dla nich tym, czym dla nas byłyby odgłosy bombardowania. Trudno się więc dziwić, że w takiej chwili nie potrafią zachować spokoju. Jak pomóc naszym czworonogom przetrwać Sylwestra? Odpowiedzi udzieli Dr Lucy.

SYLWESTER Z PSEM – CO ROBIĆ?

Jeśli wiemy, że nasz pies bardzo źle reaguje na hałas, przygotowania do ostatniej nocy starego roku należy zacząć kilka miesięcy, a jeśli to się nie udało, to przynajmniej kilka tygodni wcześniej. Noc sylwestrowa to egzamin, nie moment na uczenie psa nowych nawyków. W stresie nasze czworonogi trzymają się swoich przyzwyczajeń bardziej niż kiedykolwiek.

Musimy zrozumieć, że dla nich sytuacja stresowa najczęściej zaczyna się w okresie świąt bożonarodzeniowych. To właśnie atmosfera w domu się zagęszcza: nowe zapachy, nowi ludzie, nieznane odgłosy kroków, ogólne podenerwowanie domowników, szykowanie… Twój pies wyczuwa każdą z tych rzeczy instynktownie. Aby pomóc mu w tym trudnym czasie, sami musimy zachować spokój i uzbroić się w cierpliwość. Nasz Zwierz potrzebuje wiele ciepła i zrozumienia.

PIES W SYLWESTRA – TRENING

  • Sylwestrowe odgłosy nie tylko w Sylwestra

Wielu behawiorystów poleca, aby noworoczną noc przeżyć z psem kilka razy. Może nam do tego posłużyć np. nagranie dźwięku fajerwerków, które znajdziemy w Internecie. Podczas wspólnej zabawy warto włączyć je najpierw bardzo cicho, dla nas ledwo słyszalnie. Pamiętajmy, że psy mają zdecydowanie lepszy słuch niż ludzie! Pies na początku może wykazywać pewien niepokój, ale wtedy naszym zadaniem będzie odwrócić jego uwagę wspólną zabawą. Jeśli to zadziała, możemy następnym razie takie nagranie delikatnie pogłośnić. Dzięki temu nasz Zwierz nauczy się nowych tricków, a hałas zacznie kojarzyć się mu z czymś przyjemniejszym. Przestanie widzieć zagrożenie w każdym głośniejszym dźwięku. To duży sukces!

  • Pora na długi spacer

W Sylwestra nawet największego rozrabiaki nie należy zabierać na spacery po parku, chyba, że mamy pewność, że o danej porze nie będzie tam fajerwerków. Mimo tego, pies zawsze powinien być na smyczy, a my musimy uważać, czy na pewno nikt nie wpadł na pomysł, aby akurat w tym momencie poćwiczyć puszczanie rac. Jeśli mamy taką możliwość, żeby pies mógł się wybiegać (np. wcześnie rano na naszym ogrodzie) warto z tego skorzystać. Kiedy czworonóg będzie bardziej zmęczony, łatwiej będzie mu zachować spokój. O wychodzeniu po 22.00 nie powinno być mowy.

  • Przygotowanie miejsca

Aby pies mógł poczuć się bezpiecznie w Sylwestra, należy przygotować mu miejsce w ustronnym, najlepiej najcichszym miejscu mieszkania. Dobrze jest wybrać pomieszczenie, które nie ma okien np. łazienkę, garderobę czy spiżarnię. Dzięki temu chociaż w pewnym stopniu zminimalizujemy odgłos fajerwerków. Warto też zabezpieczyć miejsca, w które nasz czworonóg mógłby wejść w panice, robiąc sobie przy okazji krzywdę (tj. wanna, toaleta, szczelina pod komodą). Nasz Zwierz w trudnych dla niego momentach może zachowywać się zupełnie inaczej niż na co dzień – warto o tym pamiętać.

  • Wsparcie medyczne

Czasem strach psa przed hukami jest tak potężny, że bezpieczniej podać mu leki wyciszające. Ważne – musi być to działanie skonsultowane z weterynarzem, a pies nie może ani na chwile zostać sam po podaniu leków. W takich momentach to na nas jako opiekunach spoczywa odpowiedzialność za pupila. Lepiej nie mieć sobie nic do zarzucenia w tym temacie.

  • Obecność opiekuna

Oczywistą dla wszystkich sprawą powinno być to, że pies nie może zostać w sylwestrową noc zupełnie sam. Jeśli mamy plany na Sylwestra związane z wyjściem z domu, czworonogowi należałoby zapewnić opiekę. Niektórzy behawioryści rekomendują, aby zostawić naszym Zwierzom włączone światła i grający telewizor, który skojarzy mu się z codzienną krzątaniną i odwróci uwagę od huku fajerwerków.

To tylko kilka wytycznych, które pomogą Tobie i Twojemu pupilowi przygotować się do sylwestrowej nocy. Bądź czuły i uważny – niech Twój pies wie, że ma w Tobie wsparcie w każdym momencie. Powodzenia!